Szkoła Podstawowa Lniano
Nawigacja
Strona Główna
Patron
Hymn szkoły
Gmina Lniano
Biblioteka
Izba regionalna
Zajęcia dodatkowe
Nasze osiągnięcia
Sport
Świetlica
Nasza galeria
Gazetka szkolna
Dzieci w Sieci
Szkolne newsy
Download
Kontakt
Testy
Linki

Rekrutacja
Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do Oddziału Przedszkolnego 2020/2021
Wyniki rekrutacji do Oddziałów Przedszkolnych 2020/2021
Lista kandydatów do Oddziału Przedszkolnego 2020/2021
Dla rodziców
Wykaz podręczników na rok szkolny 2020/2021
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na rok szkolny 2020/21
Plan lekcji na rok szkolny 2019/20
Konsultacje nauczycielskie
Godziny pracy pedagoga szkolnego
Harmonogram uroczystości szkolnych
Harmonogram wycieczek
Harmonogram zajęć dodatkowych
Regulamin dystrybucji podręczniów
Lekcje i przerwy
Dni wolne
Terminarz szkolny
Regulamin uczniów dojeżdżających autobusami szkolnymi
Przywóz uczniów
Odwóz uczniów
Procedura wypisania dziecka ze szkoły
Dokumenty szkolne
Statut szkoły
Koncepcja pracy na lata 2016-2019
Program wychowawczo-profilaktyczny
Ewaluacja programu profilaktyki
Harmonogram działań wychowawczo-profilaktycznych, opiekuńczych i prozdrowotnych
Procedury dotyczące pobytu dziecka w szkole
Procedury postępowania w wypadkach nagłej choroby dziecka
Procedury postępowania na wypadek niepożądanych zachowań uczniów
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2012-2013
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2013-2014
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2014-2015
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2015-2016
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2016-2017
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2017-2018
Raport z ewaluacji wewnętrznej 2018-2019
Gazetka szkolna
SPINACZ - gazetka szkolna
Projekty
Lepszy start dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lnianie
Gmina Lniano w liczbach
Gmina
Gmina Lniano leży w granicach terytorialnych powiatu świeckiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Gwarowo nazwa ta brzmi - Lniono. Forma Lniano jest późna, pojawiła się dopiero w XVI wieku. Pierwotnie nazwa ta brzmiał inaczej, na co wskazują XV-wieczne zapisy typu: Ylwen (z 1415 r. i 1430 r.), Lnyano (z 1534 r.). Być może pierwotnie było to Lwiano, jak podają zapiski z 1649 r. Znak nad samogłoską, na początku w zapisach XV-wiecznych pojawił się zapewne dla zaznaczenia samogłoski ułatwiającej wymowę grupy Lw.

Nazwa Lwiano jest niejasna i była nią zapewne już w XVI wieku. Zamieniono ją na jaśniejszą dla rodzimego wyrazu len czy raczej lniany. Innych nazw typu Lwiano czy też Lniano w Polsce nie ma. Niemiecki wariant nazwy brzmi Lnianno.

Powstanie Lniana jako osady datuje się najprawdopodobniej na XII wiek, chociaż brakuje bliższych danych na ten temat.

W 1320 r. ziemie kasztelanii świeckiej, a więc również Lniano, weszły w skład utworzonego krzyżackiego komturstwa świeckiego oraz okręgu nowskiego wójtostwa tczewskiego. Zakon, aby zjednać sobie rycerstwo urzędnicze, nadawał im niewielką ilość wsi. Tak stało się z Lnianem, Siemkowem, Lubodzieżem i Belnem, które zakon nadał sędziemu świeckiemu Januszowi.

Od 6.03.1454 r. terytoria należące do państwa krzyżackiego zostały włączone do państwa polskiego. Od tego momentu zostało Lniano włączone do województwa pomorskiego, powiatu świeckiego, gdzie miał swoją siedzibę sąd ziemski powiatowy oraz starostwo.

W okresie kolejnych trzech wieków historia Lniana była ściśle związana z historią całych Prusów Królewskich. Rozwój społeczny i gospodarczy odbywał się w ramach wprowadzanego systemu folwarczno - pańszczyźnianego do lat dwudziestych XVII wieku. Po nim nastąpił okres załamania w rozwoju sił wytwórczych i upadku gospodarczego – do początków XVIII wieku oraz okres ożywienia gospodarczego, wprowadzania nowych form gospodarowania od lat dwudziestych XVIII wieku. Wpływ na te przemiany miały wojny ze Szwedami (1626-1629, 1655-1660), zaraza „czarnej śmierci” (1708-1711) i zamieszki polityczne z początków XVIII wieku.

Strukturę gospodarki wiejskiej, która ukształtowała się na ziemi świeckiej po przyłączeniu do Polski, cechowały duży udział królewskiej własności ziemi, istnienie dużych gospodarstw kmiecych (gburskich) i stosunkowo słabe ufolwarcznienie. Działo się tak dlatego, że głównym właścicielem był król polski, szlachta lub instytucje kościelne.

Pierwszy rozbiór Polski z 5.08.1772 r. włączył Lniano do monarchii pruskiej Fryderyka II. 13 września komisja pruska proklamowała objęcie władzy. Na mieszkańców zabranych ziem nałożono obowiązek złożenia przysięgi hołdowniczej, którą 27 września w Malborku, w imieniu ludności wiejskiej, złożyli sołtysi. Kolejne dwa rozbiory nie przyniosły istotnych zmian. Przez cały okres zaborów następowała systematyczna germanizacja, głównie poprzez szkoły, w których nauka odbywała się w języku niemieckim, z wyjątkiem nauki religii w szkołach najniższego szczebla.

Istotnym etapem w walce z dyskryminacją narodowościową i germanizacją był w powiecie świeckim strajk szkolny w 1906 r., spowodowany wprowadzeniem języka niemieckiego do nauczania religii w szkole ludowej. Oznaczało to rugowanie resztek języka polskiego w szkolnictwie. Jako jedne z pierwszych przystąpiły do strajku na terenie gminy Lniano dzieci ze szkoły w Błądzimiu.

Lata I wojny światowej przyniosły nie tylko śmierć i kalectwo wielu mieszkańcom Lniana, walczącym na frontach wojennych, gdyż klęska Niemiec w 1918 r. wzbudziła na nowo nadzieję na odzyskanie niepodległości. Okres panowania pruskiego w Lnianie i całym powiecie świeckim zakończył się w końcu stycznia 1920 r. wkroczeniem uroczyście witanych oddziałów polskiego wojska.

Kościół ewangelicki w Lnianie

Kronika 3-klasowej powszechnej szkoły w Lnianie tak przedstawia ten przełomowy moment, ważny również dla historii Lniana: „Było to 25-go stycznia roku 1920 jak do naszego powiatu wkroczyli ci, którzy krwią swoją znaczyli granice naszej ojczyzny i swobodę upragnioną nam przynieśli. W dniu 31 stycznia odbył się uroczysty obchód w szkole z powodu przejęcia naszego powiatu przez nasze bohaterskie wojska. Starosta, p. Wojnowski mianował posiedziciela majątku „Słępiska” p. Marjana Niezgodzkiego komisarycznym wójtem obwodu ostrowickiego".

Dworzec w Lnianie

Gmina Lniano leży w północnej części województwa bydgoskiego, na pograniczu Borów Tucholskich, na trasie drogi Pruszcz - Tleń i linii kolejowej Laskowice - Chojnice. Obszar gminy wynosi 88,26 km. Użytki rolne zajmują powierzchnię 5484 ha, ponad 26% zajmują lasy. Gminę Lniano zamieszkuje 4125 mieszkańców. W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Lniano, Błądzim, Wętfie, Siemkowo, Lubodzież, Jeziorki, Mszano, Brzemiona, Jędrzejewo, Ostrowite i Mukrz.

Na terenie gminy znajdują się cztery szkoły: Szkoła Podstawowa w Błądzimiu, Szkoła Podstawowa w Siemkowie, Szkoła Podstawowa w Lnianie i Gimnazjum Publiczne w Lnianie.

Zdjęcie starej szkoły

Gmina Lniano ma charakter rolniczy, w którym dominują indywidualne gospodarstwa rolne. Uzupełniającymi dziedzinami w gospodarce gminy są: przetwórstwo rolno-spożywcze i rzemiosło produkcyjno-usługowe, prowadzone w ramach prywatnej działalności przez 176 zarejestrowanych przedmiotów gospodarczych.

Brak zakładów przemysłowych powoduje, że gmina posiada nieskażone środowisko naturalne. Zachodnia część gminy posiada duże walory turystyczne i wypoczynkowe, dzięki znajdującym się tu kompleksom leśnym i jeziorom w miejscowościach Błądzim i Ostrowite.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej gminy, kultury, tradycji zajrzyj na stronę Gminnej Biblioteki w Lnianie

_
BIP
E-dziennik
Facebook
Społeczność szkolna
Kadra pedagogiczna
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski

Newsy z naszej szkoły
Szkolne newsy
Bezpieczna TV - odc. 1
Prawa dziecka
Dzieci w Sieci
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Sieciaki - bezpieczny internet
Filmy
NETYKIETA - zbiór zasad savoir-vivre obowiązujących w Internecie
INFORMACJE DLA RODZICÓW dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

Wolontariat
Wolontariat szkolny - informacje
O nas
I Bieg Niepodległości
Kawiarenka Wolontariusza
Kiermasz bożonarodzeniowy
Dary dla schroniska
Zbiórka dla Łukasza
Świetlica
Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej
Regulamin świetlicy
Galeria świetlicy
Dyżury świetlicowe
Konkursy
KONKURS PLASTYCZNY z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 84
Najnowszy Użytkownik: torubots
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu